Nasz serwis internetowy może wykorzystywać ciasteczka, które służą identyfikacji Twojej przeglądarki podczas korzystania z naszej strony, abyśmy wiedzieli jaką stronę Ci wyświetlić.
Ciasteczka nie zawierają żadnych danych osobowych. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.

Czy prowizja od kredytu jest kosztem?

Prowadząc działalność gospodarczą (bez względu czy w formie jednoosobowej firmy czy spółki) często zmuszeni jesteśmy zaciągnąć kredyt by sfinansować planowane inwestycje. Niestety banki nie są instytucjami charytatywnymi i do udostępnionych nam środków finansowych doliczają odsetki oraz swoją prowizję.

Żadnej dyskusji nie podlega fakt zaliczania do kosztów uzyskania odsetek przypisanych do kolejnych rat kredytu. Jednak co z prowizją? Czy możemy zaliczyć ją do kosztów? Jeśli tak to kiedy?

Koszty prowadzonej działalności możemy podzielić na koszty bezpośrednio i pośrednio związane z działalnością. Koszt prowizji od kredytu jest kosztem pośrednim, dlatego też nie możemy zaliczyć ich do kosztów działalności jednorazowo w dniu otrzymania kredytu czy podpisania umowy kredytowej.

Przy kredytach o okresie spłaty powyżej jednego roku koszty prowizji bankowej (marży) powinniśmy rozliczać proporcjonalnie do ilości rat kredytowych. Jak to zrobić? Najprościej rzecz ujmując kwotę prowizji należy podzielić przez ilość rat kredytowych. Wynik tego działania jest miesięcznym kosztem.

Zagadnienia związane z pojęciem kosztu określone są w art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości określa elementy kosztów finansowych (między innymi koszty odsetek, koszty prowizji od kredytów).

Napisał:

avatar

Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w zakresie Zarządzania funduszami strukturalnymi i prawa Unii Europejskiej

3 Komentarzy do “Czy prowizja od kredytu jest kosztem?”

  1. avatar Monika pisze:

    A jak to wygląda w praktyce? Proszę o przykład rozksięgowania.

  2. avatar Jola Twardy pisze:

    Prowizja jest kosztem podatkowym w momencie zapłaty. Postawą księgowania jest wyciąg bankowy. W kpir księgujemy w kol. 13 pozostałe koszty. Osoby prawne dokonują zapisu WN 751-koszty finansowe, MA 131 rachunek bankowy.

  3. avatar Krysia pisze:

    A ja myślę, że prowizji od kredytu nie „wrzucamy” jednorazowo w koszty. Tak zresztą wynika z artykułu. Wydaje mi się, że trzeba rozksięgowywać przez koszty w czasie.

Zostaw odpowiedź

Komentarz