Czy z konta firmowego JDG można robić prywatne zakupy?

Prywatne zakupu a konto firmowe

Kiedy zakładamy jednoosobową działalność gospodarczą (JDG), zwykle pojawia się przed nami wybór dotyczący założenia konta firmowego. Choć nie jest to obowiązkowe, wiele osób decyduje się na ten krok, widząc w nim klarowność w rozliczeniach. Ale czy z konta firmowego JDG można robić prywatne zakupy? Oto odpowiedź na to pytanie.

Czym różni się konto firmowe od prywatnego?

Konto firmowe to specjalny rodzaj rachunku bankowego przeznaczonego dla przedsiębiorców. Umożliwia ono wyodrębnienie transakcji firmowych od osobistych, co jest niezwykle przydatne przy ewentualnej kontroli Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, dzięki temu mamy lepszy wgląd w finanse firmy oraz łatwiejsze zarządzanie płynnością finansową.

Prywatne zakupy z konta firmowego – czy to możliwe?

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, trzeba być świadomym, że formalnie nie istnieje bariera pomiędzy Twoim majątkiem a majątkiem firmy. Oznacza to, że z konta firmowego można robić prywatne zakupy. Jednak, każda taka transakcja musi być odpowiednio zaksięgowana i opodatkowana.

Dlaczego warto unikać mieszania wydatków?

Pomimo technicznej możliwości dokonywania prywatnych zakupów z konta firmowego, nie jest to zalecane. Powód? Urząd Skarbowy. Jeśli wydatki prywatne będą się pojawiać na koncie firmowym, podczas ewentualnej kontroli mogą pojawić się pytania o ich charakter. Wtedy konieczne będzie udowodnienie, że dane zakupy były związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Karta firmowa – kiedy i jak jej używać?

Korzystając z karty firmowej, łatwo można popaść w pokusę, by używać jej także do zakupów prywatnych. Tak samo jak w przypadku konta firmowego, każda transakcja kartą firmową powinna być związana z prowadzeniem firmy. W przeciwnym razie może to prowadzić do komplikacji podczas rozliczeń czy kontroli.

Choć jest to w pełni zgodne z prawem i zgodnie z nim możemy płacić za prywatne zakupy z firmowego konta (lub firmową kartą) to taka czynność może przyczynić się do mniejszej przejrzystości firmowych wydatków. To rozwiązanie może okazać się wadą w przypadku kontroli Urzędu Skarbowego. Będziemy musieli wtedy rozdzielić transakcje między zakupami prywatnymi, a kosztami prowadzenia działalności gospodarczej – co może być pracochłonne, a przy pewnej skali wręcz trudne to zrealizowania. 

Przykładowe sytuacje z życia wzięte

Powiedzmy, że podczas zakupów w sklepie zdecydowałeś się opłacić prywatne zakupy kartą firmową. Choć technicznie nic nie stoi na przeszkodzie, by tego dokonać, warto zastanowić się nad konsekwencjami. W takim przypadku jak najbardziej możemy zapłacić za prywatne zakupy, lecz musimy pamiętać, by przy płatności firmową kartą nie klasyfikować wydatku ani jako koszt uzyskania przychodu, ani odliczać od niego zapłaconego podatku VAT. 

Alternatywy dla mieszania wydatków

Najprostszą i najbardziej zalecaną metodą jest posiadanie dwóch oddzielnych kont: firmowego i osobistego. Dzięki temu unikniesz wielu problemów związanych z rozliczeniami oraz będziesz miał lepszy wgląd w to, jakie środki są aktualnie dostępne w firmie.

Z tego powodu poleca się rozdzielać wydatki na prywatne oraz firmowe i opłacać te indywidualne kontem osobistym, a firmowym te związane z działalnością gospodarczą. 

Podsumowanie i refleksje

Mieszanie wydatków firmowych z prywatnymi jest kuszące, ale pamiętaj o konsekwencjach takiego działania. Zawsze warto dokładnie przemyśleć każdy zakup i zastanowić się, czy nie lepiej byłoby dokonać go z innego źródła.

Dla mnie, jako osoby, prowadzącej własną działalność, klarowność w finansach jest kluczem. Choć wiele razy stanęłam przed dylematem „z którego konta zapłacić?”, zawsze starałam się wybrać odpowiednie źródło płatności. Dzięki temu mam pewność, że moje finanse są w porządku i nie muszę martwić się ewentualnymi konsekwencjami moich decyzji.


Czy masz firmowe konto dedykowane prowadzeniu działalności gospodarczej?

Samanta Kołcz

Dziennikarstwo to moja pasja i zawód. Uwielbiam dzielić się z Wami inspirującymi historiami, nowinkami i trendami. Wierzę w moc słów i ich wpływ na codzienne życie.

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

  1. Szczerze mówiąc nie przykładałam wagi do tego z jakie konta płacę za indywidualne zakupy – czy z firmowego czy z prywatnego. A teraz widzę, że rzeczywiście: lepiej jest oddzielić twardą kreską zakupy prywatne od tych branych na firmę, bo o wiele łatwiej się rozlicza wtedy działalność gospodarczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *