Coraz więcej freelancerów, przedsiębiorców i specjalistów od marketingu decyduje się na pracę w przestrzeni coworkingowej. Ale czym dokładnie jest to miejsce, które zdobywa coraz większą popularność nie tylko w największych miastach świata?
Praca w biurze coworkingowym
Przestrzeń coworkingowa to otwarte biuro, w którym freelancerzy lub pracownicy różnych firm i branż współdzielą wspólną przestrzeń do pracy. Zamiast pracować w domu czy w kawiarni, osoby te wybierają się do biura coworkingowego, gdzie mają dostęp do wszystkich standardowych udogodnień biurowych – od biurka przez drukarkę aż po ekspres do kawy. Wiele z tych miejsc działa 24 godziny na dobę, oferując elastyczność, której potrzebują freelancerzy i start-upy.
Historia coworkingu narodziła się w San Francisco i powstała w 2005 roku, a idea coworkingu szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. Dziś w 2023 roku coworking space w Polsce nikogo nie dziwi. Kiedy pracowałam w jednym z biur coworkingowych w centrum Warszawy, zauważyłam, że atmosfera tam panująca była niezwykle motywująca. Możliwość dzielenia się pomysłami i doświadczeniami z innymi freelancerami i przedsiębiorcami z różnych branż była nieoceniona. Jednak muszę przyznać, że czasami tęskniłam za ciszą własnego salonu.
Wady i zalety pracy tego typu
Praca w przestrzeni coworkingowej oferuje wiele korzyści. Dla wielu osób jest to idealne rozwiązanie dla problemów z koncentracją i motywacją, które mogą wystąpić podczas pracy zdalnej w domu. Przede wszystkim, biuro coworkingowe to miejsce do pracy, które promuje networking, umożliwiając nawiązywanie kontaktów biznesowych i utrzymywania relacji z innymi pracownikami.
Z drugiej strony, istnieją również pewne wady. Nie każdy lubi pracować w otwartym przestrzeni, gdzie brak jest prywatności. Ponadto, pracując w strefie coworkingu należy jeszcze doliczyć koszt wynajmu takiej przestrzeni – nie jest to rozwiązanie „darmowe” jak w przypadku pracy z w domu.
Ile kosztuje wynajem biura coworkingowego?
Koszty wynajmu biurka w biurze coworkingowym różnią się w zależności od lokalizacji i oferowanych udogodnień. W większości biur coworkingowych w największych miastach Polski koszt wynajmu biurka zaczyna się od około 1000 zł miesięcznie. Do tego często dochodzą dodatkowe opłaty za korzystanie z sali konferencyjnej czy innych specjalnych pomieszczeń. Zawsze warto dokładnie sprawdzić, co jest wliczone w cenę oraz porównać oferty różnych miejsc.
Czy warto pracować w ten sposób?
Dla wielu ludzi, praca w biurze coworkingowym to idealne rozwiązanie. Pozwala na utrzymanie work-life balance, zwiększa produktywność i daje możliwość pracy w profesjonalnym środowisku, bez konieczności inwestowania w własne biuro. Osoby, które cenią sobie możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy, korzystania z nowoczesnych powierzchni biurowych i nawiązywania nowych kontaktów zawodowych, z pewnością docenią zalety coworkingu. Jednak tak jak każda forma pracy, ma też swoje wady i nie będzie pasować każdemu.